Історична довідка

        На Коломийщині здавна шанували книжку, розуміли її значення. Перші згадки про коломийські книгозбірні (церковні) сягають ХІV століття. З першої половини ХІХ століття з’являються як публічні так і приватні бібліотеки: бібліотека Покутського музею, відомі бібліофіли Іван Озаркевич, родина Карпінських, М.Білоус, А.Крушельницький, І.Білинкевич. З утворенням на Коломийщині товариства «Просвіта» зростає кількість бібліотек по селах. У 1920-1930-х роках тут діють 42 великі громадські бібліотеки. На початку 40-х років ХХ ст. відкрито центральну районну бібліотеку в Коломиї. 1 квітня 1980 – рік створення Коломийської районної централізованої бібліотечної системи. На той час вона об’єднувала 81 бібліотеку: центральну районну бібліотеку, 69 сільських, 2 дитячі і 4 масові бібліотеки в Коломиї, районну дитячу бібліотеку, 2 селищні масові і 2 селищні дитячі бібліотеки, де працювали 151 чол. 1986 – у зв’язку із зміною адміністративно – територіального поділу Коломийського району до ЦБС долучилися ще 6 бібліотек Городенківського району (4 сільські, масова і дитяча бібліотеки смт. Гвіздець). У той час бібліотеки району нараховували 1142024 примірники книг; обслуговували 82021 читача; у найменшу бібліотеку надходило 10 газет і 8-9 журналів, у великі сільські бібліотеки – 15-25 газет і 15-28 журналів.
1991 рік – українське книговидавництво та книгозбірництво опинилось в жалюгідному стані. Впродовж 1991-1995рр. на Коломийщині закрито 7 бібліотек; дуже незначне комплектування, бібліотеки отримують 2-5 найменувань періодики. 1996 рік – Коломийська ЦБС налічує 77 бібліотек (69 сільські). З 1980 р. Коломийську ЦБС очолювала Канчуга Н.С., яка пропрацювала незмінним директором протягом 22 років. 2001-2017 роки директором працювала Бирчак О.І.. З 2017 року директором Коломийської ЦБС працює Тарновецька Н.В.. Коломийська ЦБС налічує 37 бібліотек-філій: з них 2 дитячі, 2 селищні, 32 бібліотеки-філії та центральну районну бібліотеку. В об’єднаних територіальних громадах працює 35 бібліотек: Нижньовербізька ОТГ – 4 бібліотеки, П’ядицька ОТГ – 6 бібліотек, Матеївецька ОТГ – 10 бібліотек, Печеніжинська ОТГ – 10 бібліотек, Коршівська ОТГ – 5 бібліотек. Загальний фонд ЦБС станом на 01.01.2019 р. налічує 437 898 примірники (з них 50 648 – ЦРБ).
Бібліотеки є культурно-просвітницькими та інформаційними центрами, які дають можливість для організації самоосвіти читачів та їхнього змістовного дозвілля. Читачі мають змогу не тільки задовільнити різні читацькі уподобання, а й зустрітися з цікавими, видатними людьми: письменниками, художниками, композиторами, літературознавцями, народними умільцями, тощо. Працівники бібліотек є активними учасниками, огранізаторами культурно-масових заходів. В 2011 році центральна районна бібліотека взяла участь у ІІ раунді проекту “Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до мережі Інтернет” програми “Бібліоміст” та стала переможцем. Згідно умов проекту в бібліотеці був відкритий Інтернет-центр для користувачів з безкоштовним доступом до мережі Інтернет, надано 6 комп’ютерів з ліцензійним програмним забезпеченням, принтер і сканер. В 2013 році Коломийська центральна районна бібліотека перемогла в V раунді проекту “Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернет” програми “Бібліоміст”, де отримала ще 3 комп’ютери і принтер.

       На базі Коломийської центральної районної бібліотеки відбувся обласний семінар для завідуючих відділами краєзнавства ЦРБ Івано-Франківської області «Бібліотечне краєзнавство – трансформація  послуг та ресурсів».

Структура бібліотеки:

Директор ЦРБ

Тарновецька Наталія Василівна

Організаційно-методичний відділ

Гриньків Наталія Іванівна – завідуюча організаційно-методичним відділом ЦРБ

Николайчук Марія Миколаївна – методист І категорії ЦРБ

Прокопів Христина Ігорівна – методист ЦРБ

Відділ комплектування та обробки літератури

Кушнірук Уляна Володимирівна – бібліотекар відділу комплектування

Краєзнавчий відділ

Депутат Тетяна Романівна – завідуюча краєзнавчим відділом

Відділ обслуговування 

Гальчук Мар’яна Богданівна – завідуюча відділом обслуговування

Обушак Наталія Василівна – бібліотекар відділу обслуговування

Біленчук Ганна Дмитрівна – бібліотекар відділу обслуговування

Ониськів Руслана Михайлівна – провідний бібліограф

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *