Валерій Ковтун

http://s003.radikal.ru/i204/1406/55/2b57d49b2441.jpg
Валерій Ковтун

Валерій Іванович Ковтун – відомий краєзнавець і колекціонер старих листівок, педагог, директор Коломийського педагогічного коледжу.

  • Засновник і видавець серії книжок-альбомів “Українське мистецтво у старій листівці”
  • Засновник і упорядник серії книжок “Коломийська бібліотека”
  • Автор книжки “Золота доба Коломийської листівки”

Народився 28 червня 1948 року в м. Новоселиця Чернівецької області. Закінчив Чернівецький державний університет за спеціальністю «Математика» (1971 р.). З 1977 р. — заступник директора, а з грудня 2001-го – директор Коломийського педагогічного коледжу. Заслужений працівник освіти і науки України (2008 р.). Автор багатьох статей з питань сучасної освіти.

За участю Валерія Ковтуна в 1991 р. розроблена програма українознавства, за якою працюють усі педагогічні училища України. Його матеріали з досвіду роботи щодо організації професійно-педагогічної підготовки студентів, запровадження в практику роботи новітніх педагогічних технологій друкуються в педагогічних виданнях «Джерела», «Ветикаль», «Обрії», «Освіта (технікуми, коледжі)» та всеукраїнських науково-методичних збірниках (18 публікацій). Валерій Ковтун вивчив, узагальнив і видав у вигляді буклетів досвід п’яти викладачів, які занесені до обласної і Всеукраїнської картотеки передового досвіду. Має колекції філателії і філокартії, українськиї художніх маркованих конвертів; особливо вартісна колекція коломийських листівок (понад 600 одиниць). Влаштовував виставки в Коломийському педколеджі, Коломийській ґімназії, музеї історії міста Коломиї, Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини і Покуття ім. Й. Кобринського.

Валерій Ковтун запровадив декілька історико-культурологічних проектів. Так, у проекті “Українське мистецтво у старій листівці” світ побачила серія із семи альбомів:

1. “Творчість Ярослава Пстрака у поштовій листівці” (2003 р.),

2. “Україна у поштовій листівці Якова Оренштайна” (2004 р.),

3. “З Коломиєю у серці: творчість художників у поштовій листівці” (2005 р.),

4. “Коломия: з минулого в сьогодення” (2005р.),

5. “Українські січові стрільці — лицарі рідного краю” (2007 р.),

6. “Гуцульщина – перлина Українських Карпат» (2009 р.),

7. “Тарас Шевченко і Прикарпаття” (2012 р.)

Другий проект Валерія Ковтуна – серія книжкових видань “Коломийська бібліотека” – це науково-популярні й художні книжки давніх і сучасних авторів про Коломию, різні її епохи, це переклади, автори яких залишилися невідомими, це щоденники й передруки, розсипані по давніх часописах і збірниках та нарешті зібрані докупи. Це розповіді про тих, хто жив у Коломийських сірих каменицях і ходив міською бруківкою 100 чи 200 літ тому. До книжкової серії «Коломийська бібліотека» вже ввійшло більше 10 книжок, серед яких:

  • Леопольд Вайгель “Нарис про місто Коломию», 2008 р.,
  • Микола Савчук “Колумб з Коломиї”, 2008р.,
  • Микола Васильчук «Світочі галицького відродження», 2009 р.,
  • Володимир Глинський «Щоденник 1916-1920 рр».,
  • Валерій Ковтун «Золота доба коломийської листівки», 2010р.,
  • Микола Савчук та Микола Васильчук «Феномен коломийського краєзнавства», 2010 р.,
  • Степан Андріїшин “Коломия у міжвоєнний період 1919-1939 рр.”, 2010 р.,
  • Мирослава Кочержук «Українська державна гімназія в Коломиї 1892-1944 рр.», 2011 р.

У третьому проекті «Коломия у світі мистецтва» вийшли комплекти листівок, які є передруками старих поштових карток або карток, які відображають нові маловідомі мистецькі твори, а також творчість сучасних художників. Світ побачили вже сім випусків: у першому і другому представлено малярську творчість Святослава Гординського, у третьому – листівки, які відображають козаччину із збірки Коломийського національного музею народного мистецтва Гуцульщинн та Покуття імені И. Кобринського. Четвертий випуск приурочено творчості відомого в Україні та світі художника Мирослава Ясінського. Наступні три випуски присвячено 770-річчю першої писемної згадки про Коломию. П’ятий випуск називається “Гайдамаки” Тараса Шевченка у коломийських листівках минулих літ”. У шостому випуску репрезентовано графіку Романа Кочержука – листівки, що відображають пам’ятні місця Коломиї, а сьомий випуск знайомить з роботами Сергія Зінця, відомого скульптора та графіка нашого краю.

За ініціативи Валерія Ковтуна організовано і проведено в Коломиї регіональні, всеукраїнські та міжнародні науково-теоретичні конференції, зокрема:

  • до 125-річчя від дня народження українського художника Ярослава Пстрака та пам’яті Михайла Фіголя, мистецтвознавця, професора Прикарпатського університету імені Василя Стефаника (25 березня 2003р.)
  • «Українська видавнича справа в Коломиї (друга половина ХІХ-ХХ ст.)» (25 лютого 2004 р.),
  • «Коломийський музей народного мистецтва Ґуцульшини та Покуття та його значення в розвитку національного музейництва в Галичині» (25 лютого 2005 р.),
  • «Коломия давня і нова: міська цивілізація в історії та культурі» (27 жовтня 2006 р.),
  • «Січово-стрілецька традиція в історії, культурі та мистецтві України XX століття» (17 травня 2007 р.),
  • «Гуцульщина як історико-культурний феномен» (29 жовтня 2009 р.).

Валерій Ковтун нагороджений медаллю «Будівничий України» (2008 р.), почесною відзнакою Івано-Франківської облдержадміністрації «За подвижництво в культурі Прикарпаття». Ім’я Валерія Ковтуна занесено до Книги пошани міста Коломиї (2007 р.), він лауреат обласної педагогічної премії імені Мирослава Стельмаховича (2010 р.).

Література:

Васильчук М. Коломийський азбуковник : бібліографічний словник / М. Васильчук. – Коломия : Вільний голос, 2000. – С. 86-87.

Васильчук М. Листівки повертаються додому //Вісник Коломиї. – 1996. – 14 лют.

Савчук М. Феномен коломийського краєзнавства / М. Савчук, М. Васильчук. – Коломия : Вік, 2010. – С. 68.

50 найвідоміших людей Коломийщини / упоряд. Д. Карп’як. – Коломия : Вік, 2009. – С. 43-44.

Українське мистецтво у старій листівці. Вип. 4 : Коломия з минулого в сьогодення / упоряд. В. Ковтун, І. Монолатій. – Коломия : Вік, 2005. – 156 с.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *