Квітка Цісик

http://s019.radikal.ru/i621/1410/dd/ce5d3a9dba11.jpgКві́тка Ці́сик (* 4 квітня 1953, Квінз, Нью-Йорк — † 29 березня 1998, Мангеттен, Нью-Йорк) — американська співачка українського походження (сопрано), виконавиця українських народних і популярних пісень. Виконувала заголовні пісні у фільмах, виступала на американському телебаченні (у рекламі); співала у Гентській опері (Бельгія), фільм «You Light Up My Life»(1977), в якому вона виконувала пісні, одержав «Оскар». З 1982 року і до самої смерті Квітка залишалася єдиним голосом компанії «Ford Motor Company». Була найпопулярнішою виконавицею рекламних джинглів у США.

Біографія

Народилася у родині скрипаля Володимира Цісика. Батько вчив її грати на скрипці з 5-річного віку; у Mannes School of Music здобула музичну освіту за класом вокалу. Відома двома українськими альбомами: «Kvitka — Songs of Ukraine» та «Kvitka — Two Colors». Обидва альбоми були родинними проектами: її чоловік та інженер звукозапису, Ед Ракович (англ. EdRakowicz), спродюсував їх; сестра Марія Цісик грала на піаніно, а мати Іванна — стежила за чистотою вимови доньки. У записі брали участь близько 20 музикантів, які грали на понад десяти різних інструментах. 1983 – разом із матір’ю відвідала Україну. Після проголошення незалежності України мріяла дати серію концертів на Батьківщині. Її мрії не здійснилися – 29 березня 1998, не доживши 5 днів до свого 45-річчя, померла від раку молочної залози.

Вшанування в Україні

Квітка Цісик більш відома за межами своєї етнічної Батьківщини, ніж в Україні. 1992 року Квітку хотіли запросити для участі в концерті з нагоди 1-ї річниці незалежності України з піснею «Я піду в далекі гори». В українській пресі виходять матеріали про поетесу, телеканал «Інтер» зняв спеціальну програму про Квітку Цісик. Поетеса Тоня Білоус присвятила їй вірш «Я — Квітка». У жовтні 2008 року в Українському домі пройшов творчий вечір «Незабутня Квітка», присвячений пам’яті співачки. Цей захід — перший в Україні та досі єдиний україно-американський проект, присвячений Квітці Цісик. 2009 року Міністерство культури і туризму України провело підготовку до Міжнародного мистецького фестивалю-конкурсу української пісні пам’яті Квітки Цісик «Квітка», який навесні презентували у США в рамках III Фестивалю української культури. 4 квітня 2009 року, в день народження співачки, у Львові відбувся вечір пам’яті з церемонією перейменування однієї з вулиць міста на честь Квітки Цісик. 22 січня 2010 р. на День Соборності у Львові відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки, присвяченої Квітці Цісик. 7 травня 2010 р. міська рада Львова ухвалила рішення назвати вулицю, яка з’єднує вул. А.Лінкольна та вул. М.Хвильового, ім’ям Квітки Цісик. За це рішення проголосували 69 депутатів. Урочисте відкриття вулиці відбулося 25 червня 2010 р. На цій вулиці розташована середня школа №54, де депутати Львівської міської ради вирішили зробити меморіальний музей імені Квітки Цісик. У квітні 2011 р. у Львові заплановано провести Міжнародний фестиваль українського романсу імені Квітки Цісик.

Збірники пісень та сингли співачки

You Light Up My Life (1977) збірник звукових доріжок до однойменного фільму

  1. You Light Up My Life
  2. The Morning of My Life
  3. It’s a Long Way From Brooklyn
  4. Phone Call — Joe Brooks
  5. You Light Up My Life (Instrumental) — Joe Brooks
  6. Rolling the Chords
  7. Do You Have a Piano?
  8. Ride to Chris’ House — Joe Brooks
  9. California Daydreams — Joe Brooks
  10. You Light Up My Life
  11. You Light Up My Life — Debby Boone (bonus track)

Сome To Me / A Woman In Love (1978) сингл

The One & Only (1978) сингл

Circle of Two сингл

Власні альбоми

Пісні України (1980)

«Kvitka — Songs of Ukraine»

  1. Іванку
  2. Рушничок
  3. Стоїть гора високая
  4. Ой видно село
  5. Колискова
  6. Сидить дівча над бистрою водою
  7. Бабусю рідненька
  8. Ой казала мені мати
  9. Комарик
  10. Ніч така Господи
  11. Гандзя
  12. І шумить і гуде
  13. Та туман яром котиться
  14. У горах Карпатах
  15. Взяв би я бандуру
  16. Верховино

Два кольори (1989)

«Kvitka — Two Colors»

  1. Де ти тепер /музика: Ігор Шамо, слова: Дмитро Луценко/ – 3:36
  2. Черемшина /музика: Василь Михайлюк, слова: Микола Юрійчук/ – 4:15
  3. Коломийка /музика і слова: народні/ – 2:36
  4. Тече річка /музика і слова: народні/ – 3:06
  5. При ватрі /музика: Юрій Старосольський, слова: Юрій П’ясецький/ – 3:08
  6. Я піду в далекі гори /музика і слова: Володимир Івасюк/ – 6:17
  7. Ой заграли музики /музика і слова: народні/ – 3:04
  8. Два кольори /музика: Олександр Білаш, слова: Дмитро Павличко/ – 5:11
  9. Кохання /музика: Ігор Білозір, слова: Петро Запотічний/ – 4:17
  10. Верше, мій верше /музика і слова: народні/ – 5:01
  11. Колись дівчино мила /музика і слова: народні/ – 2:00
  12. І снилося /музика і слова: народні/ – 1:24
  13. На городі керниченька /музика і слова: народні/ – 0:43
  14. Ой не світи місяченьку /музика і слова: народні/ – 2:05
  15. Журавлі /музика: Лев Лепкий, слова: Богдан Лепкий/ – 4:15

Література і зовнішні посилання

  • Енциклопедія українознавства. У 10-х т. / Гол. ред. Володимир Кубійович. — Париж; Нью-Йорк: Молоде Життя, 1954—1989.
  • Любов Іванченко. Згадаймо Квітку Цісик // Народний оглядач
  • Уляна Глібчук. Ліричний маніфест свободи Квітки Цісик // Дзеркало тижня, №7 (586), 25 лютого 2006
  • Квітка на асфальті. Голос Америки — душа України Олег Вергеліс// Дзеркало тижня, № 40 (719), 25 жовтня 2008
  • Олександер Красюк. Український голос Ford Motors Company // журнал City Life (Луцьк)
  • Квітка Цісик — історичне повернення // Українська Правда. Життя, 21.10.2008
  • Ганна Гошко. Унікальне відео-інтерв’ю з Квіткою Цісик // Українська правда. Життя, 4.04.2009
  • Програма, присвячена К.Цісик, на телеканалі “Інтер”
  • Жук Ольга. Наша американська Квітка // Україна Молода, №198, 22 жовтня 2008 р.
  • Олександра Чаус. Квітка Цісик навіть чоловіка–американця вчила українській мові, щоб разом із ним приїхати на Батьківщину // Україна Молода, №62, 3.04.2010
  • Форум рідного міста
  • Квітка Цісик на сайті Internet Movie Database
  • «You Light Up My Life»(1977) на сайті Internet Movie Database
  • У Львові з’явилася вулиця Квітки Цісик
  • У Львові з’явиться перший у світі музей Квітки Цісик
  • У Львові відбудеться фестиваль українського романсу імені Квітки Цісик

Отримано з http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B2%D1%96%D1%82%D0%BA%D0%B0_%D0%A6%D1%96%D1%81%D0%B8%D0%BA

ФАКТИ З БІОГРАФІЇ КВІТКИ ЦІСИК

Народилася 4 квітня 1953 року в Нью-Йорку у родині скрипаля Володимира Цісика. Батько вчив її грати на скрипці з п’ятирічного віку; у Mannes School of Music вона здобула музичну освіту за класом вокалу. Для досягнення мети – удосконалення співу — Квітка поступає в Нью-Йоркську консерваторію, в якій опановує вокальну техніку й майстерно відшліфовує свій голос, колоратурне сопрано.

Квітка Цісик допомагала створювати твори десяткам відомих артистів ХХ століття: Майклу Френксу, Бобу Джеймсу, Девіду Санборну, Майклу Болтону, Роберті Флек, Лінді Ронстад, Карлі Саймон, Керол Кінг, Дейву Валентіно, Мікіо Масуо, а також Квінсі Джонсу (найпотужнішому з аранжувальників-продюсерів Америки, який «сконструював» феномен Майкла Джексона). Цікаво, що із майбутнім поп-королем М. Джексоном Квітка Цісик співала в хорі.

Паралельно з творчою роботою в студії та на сцені Квітка відгукувалася на суто комерційні пропозиції і швидко перетворилася на найвище оплачувану виконавицю джинглів — рекламних мотивів для радіо й телебачення. За допомогою її витонченого співу створювали собі акустичний імідж корпорації Coca-Cola, American Airlines та авіакомпанія «Дельта», Sears, Safeway, Starburst, ABC, NBC, CBS, «Макдоналдс» тощо. З 1982-го й до своєї смерті Кейсі Цісик залишалася єдиним голосом компанії Ford Motors.

Ніколи не забуваючи, хто вона, і звідки її коріння, Квітка вирішує записати диски з українськими піснями. Усвідомлюючи те, що з тієї каторжної роботи нічого не матиме в матеріальному вимірі, вона все одно залучає до співпраці найкращих музикантів та аранжувальників, вкладає власні кошти – більше $200 000. Фактично ці записи були родинними проектами, тому що продюсував їх чоловік Квітки — відомий інженер звукозапису Ед Раковіч, на піаніно акомпанувала рідна сестра Марія, на гітарі грав Стюарт Шарф, а мати Іванна пильнувала за правильною вимовою доньки.

Перший диск «Kvitka» був записаний у 1980-му, другий «Two Colors» („Два кольори”) — 1989-го. Завдяки своїй професійній репутації, душевній вдачі та щедрим гонорарам, запропонованим нею найкращим студійним інструменталістам Нью-Йорка, Квітка для своїх українських сесій збирала такі бездоганні ансамблі, які нечасто могли собі дозволити більшість тодішніх поп-зірок США. Її диски отримали значну кількість нагород у Канаді, а у 1990 р. були номіновані на «Греммі» в категорії «contemporary folk».

У 1983, з матір’ю Квітка відвідала Україну, а після проголошення незалежності України мріяла дати серію концертів на землі її батьків. Також у творчих планах Квітки Цісик був запис ще одного альбому — з колисковими для дітей. На жаль, передчасна смерть зруйнувала усі її плани. Померла Квітка Цісик 29 березня 1998 р. від раку грудей, не доживши 5-ти днів до свого 45-ти річчя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *